Metody terapeutyczne

Terapia manualna i fizjoterapia

Jest nowoczesnym systemem badania i leczenia manualnego, wykorzystującym ruch jako metodę przywracania zdrowia. Fizjoterapia wykorzystuje w zależności od potrzeb indywidualnych pacjenta, techniki z zakresu terapii manualnej, masażu, stymulowania neurologicznego czy kinezyterapii – ćwiczeń leczniczych.

Korzystając z najnowszej wiedzy medycznej odnajduje się jako system prewencji przed chorobami wielu układów, m. in. ruchu, krwionośnego, oddechowego a także jako nieodłączny element rehabilitacji po rozmaitych zabiegach chirurgicznych, ortopedycznych i neurochirurgicznych. Celem fizjoterapii jest eliminacja dolegliwości umiejscowionych w układzie nerwowo-mięśniowo-szkieletowym oraz zapobieganie postępowi i nawrotom tych dolegliwości.

Wg WHO (World Health Organization) jest nieodłącznym elementem obecnej, skutecznej medycyny. Już w XVI wieku Wojciech Oczko, lekarz, powiedział; „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”, dlatego fizjoterapia obecnie skupia się na dodaniu życia do wciąż wydłużających się lat.